۱۳۹۷/۰۲/۱۶
با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار

همایش گرامیداشت روز ملی شوراها در شهرستان های جاجرم و گرمه برگزار شد
به گزارش روابط عمومی فرمانداری جاجرم : همایش گرامیداشت روز ملی شوراها به منظور تجلیل و قدردانی از شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای شهرستان های جاجرم و گرمه با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی برگزار شد.
 
همایش گرامیداشت روز ملی شوراها به منظور تجلیل و قدردانی از شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای شهرستان های جاجرم و گرمه با حضور دکتر پورعیسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی، دکتر محبی فرماندار جاجرم، مهندس مکرمی سرپرست فرمانداری گرمه، دکتر قدرتی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، بخشداران بخش های تابعه دو شهرستان ، مدیران کل دستگاه های اجرایی و مدیران دستگاه های اجرایی در شهرستان ها، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان های جاجرم و گرمه در محل موزه تنگه گل برگزار شد.

دکتر پورعیسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی در این مراسم در سخنانی با اشاره به اینکه در بحث شوراها آموزش به تنهایی کفایت نمی کند گفت : تجربه کار اداری وشناخت و احاطه نسبی بر قوانین و تجربه لازم هم از موارد مهم در حوزه شوراها می باشد و در واقع زمانی شوراها موفق خواهند شد که ما بتوانیم آنها را توانمند کنیم.

 وی افزود : توانمندی یعنی اگاهی از وضعیت موجودی که میخواهیم به وضع مطلوبش برسانیم در کمیت و کیفیت و به عبارت دیگر مردمان محلی به نقطه ای برسند که سرنوشت خود را بتوانند در دست بگیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اصول و وی‍ژگی های حاکمیتی صحیح اشاره نمود و افزود : یکی از این ویژگی هایی که در اغلب کشورهای جهان مورد توافق قرارگرفته، مشخص بودن حدود مداخلات دولت در مسائل حاکمیتی و عدم ورود آن در مسائل اجرایی و تصدی گری ها ست.
وی به مجموعه وظایف دولت اشاره نمود و افزود: دولت ها باید از میزان مداخلاتشان در امور تصدی گری و اجرایی که بدست مردم قابل اجراست بکاهند تا اقتدارشان در امور حاکمیتی افزایش یابد و ضرورت قوت گیری وجوه حاکمیتی دولت، کاهش وجوه تصدی گری آن است.

دکتر پورعیسی با تاکید بر اینکه اداره امور محلی باید توسط مردم همان محل و با هزینه آنها انجام پذیرد، خاطرنشان کرد: هرچه اداره امور محلی توسط مردم گسترده تر شود به اصول صحیح حکمرانی نزدیکتر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی اجرای امور محلی را یکی از کارکردهای نهاد شوراها در کمک به قوه مجریه دانست و از اعضای شوراهای اسلامی خواست تا فرصت بدست آمده در دوره خدمت رسانی خود را مغتنم شمرده و به گونه ای به انجام وظایف خود بپردازند که در پایان مهلت تصدی گری خود، در مقابل مردم و انتخاب کنندگان خود سرافراز باشند.

وی در ادامه گفت:بسیاری از ناکارآمدی های حوزه بافت شهری ناشی از عدم کارکرد صحیح روستاها می باشد که اگر در این حوزه به درستی عمل کنیم هیچگاه حاشیه نشینی و یا حلبی آبادی را شاهد نخواهیم بود.

وی افزود:خوشبختانه در دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی تا کنون در حوزه روستایی صورت گرفته است که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.
ایشان به اعتبارات رهبری در استان اشاره نمود و تصریح داشت :در مجموع 1700 میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان ابلاغ شد که اهداف کلی این اعتبارات توسعه روستایی تعریف گردید به طوری که تا پایان امسال تمامی روستاها گاز کشی شده باشند.وی از فرمانداران خواست با توجه به توافق صورت گرفته با صدا و سیمای استان نسبت به برنامه ریزی جهت پوشش صد در صدی دیجیتال در روستاها اقدام نمایند.
 
دکتر محبی فرماندار جاجرم با اشاره به تاثیر عملکرد شوراها بر فرآیند توسعه کشور گفت : از جمله رویکردهای مهم در فرایند توسعه و پیشرفت در جوامع ،توجه به سرمایه های مختلف در بخش های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ... است.

وی افزود : یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی کشورمان ، عدم توجه به سرمایه های اجتماعی است لذا شاهد افول سرمایه هی اجتماعی در جامعه کنونی هستیم. وجود حس اعتماد، مشارکت و تعاون بین مردم، گروه ها و مسئولین منجر به وفاق جمعی و ایجاد تعادل در سطح جامعه شده و سرمایه های اجتماعی را در سطوح مختلف بویژه در مناطق روستایی ایجاد و محافظت خواهد کرد.

فرماندار جاجرم با بیان این مطلب که شوراها اسلامی بازوان دولت و حاکمیت هستند افزود : شوراهای اسلامی به عنوان سرمایه های انسانی پیوند دهنده سرمایه های اجتماعی در مناطق روستایی بوده و می توانند در ایجاد و حفاظت از سرمایه های اجتماعی بسیار تاثیرگذار باشند.
دکتر محبی در ادامه به ضرورت حفظ سرمایه های نمادین اشاره کرد و افزود : در دنیای کنونی ضرورت حفاظت از سرمایه های نمادین از قبیل سرمایه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دیگر موارد به منظور جذب دیگر سرمایه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهره مندی از سرمایه های نمادین به منظور جذب گردشگر و توریسم از جمله راهکارهاییست که از سوی بسیاری از کشورها به منظور اشتغالزایی و جذب سرمایه گذار مورد استفاده قرار گرفته است. در همین راستا ، شوراهای روستایی می توانند نسبت به شناسایی سرمایه های مختلف موجود در مناطق روستایی و معرفی آنها به مسئولین در راستای حفاظت از سرمایه ها و برنامه ریزی به منظور استفاده بهینه از سرمایه های موجود گام برداشت.
 
دکتر قدرتی مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان شمالی نیز در این مراسم شوراها و دهیاران را بازوی توانمندی در پیشبرد اهداف بزرگ دولت در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و اشتغالزایی دانست که می توانند بااستفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود زمینه را برای شکوفایی، توسعه و ارتقاء روستا فراهم کنند.

وی افزود: دولت تدبیر و امید در جهت آبادانی و عمران مناطق محروم و کم برخوردار گامهای اساسی و مثبتی برداشته که در استان ما 263 میلیارد تومان جهت اشتغالزایی و توسعه پایدار روستایی و عشایری اختصاص یافته که از شوراها و دهیاران می خواهیم با برنامه ریزی و پشتکار مناسب ما را در جذب این اعتبارات ارزان قیمت یاری کنند که این اقدام دولت نشان دهنده اهتما ویژه برای توسعه پایدار روستایی می باشد.

وی با اشاره به اینکه اگر شوراها به وظایف و اختیارات خود آگاهی بیشتری داشته باشند بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد افزود: مهم‌ترین برنامه دفتر امور روستایی در سال 97 آموزش اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران می باشد. وی گفت: موفقیت ما در گرو توجه به عمران و آبادانی روستاهاست در غیر این صورت هر چقدر اعتبارات هم زیاد شود، توسعه پایداری ایجاد نخواهد شد. قدرتی گفت دولت تدبیر و امید تلاش مضاعفی برای توسعه مناطق کمتر برخوردار داشته و قطعا در ادامه هم این رویه ادامه خواهد داشت که نمونه آن واریز 165 میلیارد تومان پول به حساب دهیاری های استان از سال 92 تا 96 بوده است.

وی با اشاره به اینکه شوراها و دهیاران حلقه واسطه دولت و مردم هستند،گفت: این دو در توسعه روستاها نقش کلیدی دارند. وی افزود:انتظار می رود به موازات،حمایت ها و پشتیبانی های دولت،دهیاری ها و شوراهای روستایی نیز در راستای جذب مشارکت بخش خصوصی،کارآفرینی و اشتغالزایی حرکت کنند.

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گفت:سیاست توسعه اشتغال محلی،ضرورتی است که باید با جدیت در دستور کار قرار گیرد و قطعا خروجی این سیاست ها و رویکرد،در بالندگی و پویایی هر چه بیشتر روستاها متجلی خواهد شد .

وی در ادامه به سند توسعه روستایی اشاره نمود و گفت:این سند بایستی با نظرات و پیشنهادات شما شوراها و دهیاران تدوین شود چرا که اگر ما این سند را ارائه کنیم که باز همان سیاست از بالا به پایین می شود و ما نمی خواهیم که این اتفاق بیفتد.

قابل ذکر است در این مراسم اعضای شوراهای اسلامی با اشاره به ظرفیت های موجود در بخش های مختلف در مناطق روستایی بر استفاده از ظرفیت های شوراهای اسلامی شهر و روستا به منظور توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر در بخش های مختلف تأکید کردند.

تقدیر از اعضای شورای اسلامی روستایی با اهدای لوح تقدیر از سوی معاون استاندار از دیگر بخش های این همایش بود.

عدم تحقق جایگاه اصلی شورای اسلامی شهر و روستا و ضرورت هماهنگی و تعامل هر چه بیشتر مسئولان با نهاد شورا، زمینه سازی برای اجرای کامل قانون شوراها در بخش های مختلف، اهمیت به روستاییان و رسیدگی به مشکلات معیشتی و اشتغال جوانان روستا از جمله موضوعاتی بود که حاضران در این همایش به آن پرداخته و بر ضرورت ارائه راهکارهای عملیاتی برای آن تأکید کردند.

 

منبع : فرمانداری جاجرم
تعداد بازدیدها : ۸۹
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری